Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Po 65 letech konečně doma, doma v Číhošti

„Kaine, kde je tvůj bratr Ábel? Boleslave, kde je tvůj bratr Václav? Drahomíro, kde je tvá tchyně Ludmila? ...“ (z kázání Dominika Duky v Číhošti 12.července 2015).

Dnes uplynulo 113 let od narození člověka, jehož jméno se v posledních měsících často vyslovuje a často připomíná. Muže, který prošel dlouhou, trnitou cestou, než mohl splnit volání, které cítil, volání ke kněžské službě.

Josef Toufar se narodil 14.července 1905 v Arnolci, nedaleko Polné u Havlíčkova Brodu v rodině sedláka a hostinského. Jeho životní příběh je i díky jeho životopisci, Miloši Doležalovi, dostatečně znám, takže nebudu nosit dříví do lesa, byť se objevují stále nové a nové střípky z jeho života i z jeho čtyřtýdení křížové cesty v kobkách Valdické věznice. Toto přenechám právě panu Doležalovi, který připravuje vydání další knihy o životě tohoto prostého venkovského kněze, jež naplnil Kristův odkaz do posledního písmene a nakonec pro věrnost tomu, čemu věřil, byl umučen. A jak ve svém kázání připomenul pan kardinál, i Josef Toufar měl být pohřben a na věky zapomenut, stejně jako Ježíš, jehož hrob byl hlídán vojáky. Josefův hrob měl být utajen, byl pohřben pod změněným jménem a když došlo v roce 1968 k prvnímu otevření případu Toufar a prvním snahám příbuzných o jeho důstojné pohřbení tam, kde si přál, tedy v Číhošti, příjezd ruských tanků tuto snahu zhatil a, snad proto, aby se opět na „případ Toufar“ zapomnělo, došlo i k požáru v kanceláři, kde byly uloženy polohové knihy ďáblického hřbitova.

Jen díky tomu, že smrt Josefa Toufara byla v létě 1968 poprvé vyšetřována, zachovaly se v tomto spise fotografie, které pořídil vyšetřovatel StB při pátrání, fotografie, kde jsou zachyceny informace z polohové knihy na stránce popisující situaci v šachtě 16, kde tělo Josefa Toufara bylo zahrabáno v únoru roku 1950, i fotografie z místa na hřbitově, kde byla zrezlá kovová cedulka označující tuto hrobovou šachtu. Náhoda? Zázrak? Nebo jen laxnost režimu, který nezničil všechny stopy po svém ohavném zločinu? Každý si to může vykládat, jak chce.

 

I díky těmto událostem se nakonec podařilo Josefův hrob vypátrat a na podzim loňského roku nalézt i jeho ostatky v tomto hrobě uložené. Již při prvotním ohledání místa nálezu vše nasvědčovalo, že archeologové nalezli, co hledali. Na místě, které udávaly záznamy z polohové knihy se v příslušné vrstvě našly kosterní pozůstatky muže. Odpovídala i výška a odpovídalo i odkryté číslo sousední rakve. Navíc, v místě, které tomu odpovídalo, se u kosterních ostatků našel gumový drén. Ten drén, který tam byl zaveden při operaci v podvečer 25.února 1950 při marné snaze lékařů Josefa Toufara zachránit. Drén, který patologové ponechali na svém místě. Přesto se ještě čekalo na potvrzení totožnosti srovnávací analýzou DNA od žijících příbuzných Josefa Toufara.

 

Analýza tyto předběžné závěry z nálezu kostí potvrdila a vše mohlo směřovat k neděli 12.července 2015, kdy byly ostatky Josefa Toufara uloženy tam, kde si to přál – v Číhošti.

 

Tu neděli jsem se i já vydal do Číhoště, ale ne úplně přímou cestou. Moje první zastavení patřilo již zaniklé obci Zahrádka u Ledče nad Sázavou, prvnímu působišti P. Josefa. Byť obec musela ustoupit vodnímu dílu Švihov, přeci jen se několik budov zachovalo. A jednou z těchto budov je i zahrádecký kostel svatého Víta.

Pak jsem pokračoval dál na Ledeč nad Sázavou a Číhošť. Ještě před tím, než jsem dorazil do Číhoště, zastavil jsem se ještě na jednom místě, které je s působením kněze Toufara spjato. Na křižovatce u Prosíček, na téže křižovatce, kde si večer 28.1.1950 eStéBáci předávali uneseného Josefa, jsem odbočil do vesničky Nezdín, podívat se k místní studánce a kapličce. Zde se odehrávaly velké poutě na Svatodušní svátky s procesími z okolních vesnic a i zde Josef Toufar po sobě zanechal svou stopu.

To jsem byl již jen asi 3 kilometry od cíle své cesty. V Číhošti vše řídili dobrovolní hasiči, protože vjezd do obce byl uzavřen, a tak auta poutníků za Josefem Toufarem byla odstavována na přilehlých loukách na okraji vesnice.

Přestože vlastní obřad s uložením osatků Josefa Toufara měl začínat až v 15 hodin, již kolem poledního bylo v Číhošti přes tisíc poutníků a další stále přijížděli. Nakonec se jich sešlo odhadem na tři tisíce.

První mé kroky vedly do kostela Nanebevzetí Panny Marie, do toho kostela, kde došlo 11.prosince 1949 k události, která měla nakonec za následek smrt nevinného kněze. Sadističtí pohůnci zločinného režimu nedokázali pochopit, že by mohlo dojít k nějaké události bez přímého přičinění konkrétního člověka. Přestože pohyb oltářního křížku na třetí adventní neděli 1949 nebyl dosud nijak vysvětlen a stále se setkávám s tvrzeními, že „farář neměl tím křížem hýbat, nic by se mu nestalo“, myslím, že mohu s téměř stoprocentní jistotou tvrdit, že Josef Toufar křížem nepohyboval. Konečně, ani technici StB, ani mnozí další nedokázali sestrojit mechanismus, kterým by vesnický kněz mohl z kazatelny hýbat křížem. Kdo v číhošťském kostele někdy byl, potrvdí má slova, že podobný mechanismus by nezůstal skryt očím věřících natož všetečných kluků ministrantů. Lanka, či táhla by musela být na stěnách presbyteria vidět. Kříž by těžko po případném odstranění mechanismu zůstal beze stop, jak o tom svědčí i prvotní ohledání příslušníky místního oddělení VB ještě v prosinci 1949. Těžko by také kříž, po uvolnění mechanismu, který mnozí předpokládají, mohl zůstat vychýlen ze své osy a trochu pokroucen. Navíc, kdyby StB měla takové důkazy, jak tvrdili týden po Toufarově smrti na tiskové konferenci, proč by se kříž tak záhadně ztratil? Dodnes po něm nejsou nejmenší stopy. A když mechanismus nedokázali sestrojit ani odborníci – technici StB, jak by to dokázal sestrojit venkovský kněz bez technického vzdělání?

V kostele byla vystavena schrána s ostatky Josefa Toufara. Kněze umláceného pro tupost těch, kdo odmítali a odmítají možnost existence Boha, či čehokoliv jiného nad námi. Kněze, který krutě doplatil na nenávist komunistického režimu k Církvi. Kněze, mučedníka, který i přes podstoupené mučení nezradil svou víru a nezradil své věřící. I proto se Josef Toufar těší mezi věřícím lidem takové úctě. A nutno podotknout, že nejen mezi věřícím lidem. I mnozí lidé bez vyznání obdivují pevnost a věrnost tohoto muže. A jak ve svém kázání zmínil kardinál Duka, že je hrdý, že se může hlásit ke společenství kněžích, mezi nimiž byl i Josef Toufar, tak i já mohu prohlásit, že jsem hrdý, že se mohu jako laik hlásit k Církvi, v níž působil tak pevný a věrný kněz.

 

 

 

 

 

Zasloužilo by se poděkovat. Poděkovat třeba Janu Kotkovi, který mi pro účely tohoto blogu poskytl několik fotografií. Měl bych poděkovat Toufarovu životopisci Miloši Doležalovi, že pro nás všechny osud Josefa Toufara znovuobjevil. Měl bych poděkovat P.Tomáši Petráčkovi, postulátorovi beatifikačního procesu Josefa Toufara, který též vyvíjí obrovskou snahu o osvětlení osudu tohoto mučedníka. Všem těm lidem, kteří se na popularizaci silného životního příběhu kněze Josefa podílejí. Těm všem bych měl poděkovat, protože bez jejich práce by tento článek nevznikl, ale …

 

Největší a asi jediné poděkování ve skutečnosti patří Josefu Toufarovi. Dík za to, jak svůj život prožil – otevřeně, upřímně, lidsky. Dík za to, že dokázal být pevný a nepodovolil se ani primitivnímu sadistovi ve službách zla. Dík za to, že jeho, jakkoli smutný a tragický konec, lze i přes veškerou jeho krutost dávat za příklad, že zlo nakonec bude překonáno, třeba i jen tím, že se podařila dovést do cíle snaha nejen jeho rodiny, ale i mnoha dalších lidí, snaha o splnění Toufarova přání, které vyslovil na podzim roku 1949 při jednom ze srdečních záchvatů, přání, že stane-li se s ním cokoliv, chce být pohřben v Číhošti. A laskavostí královehradeckého biskupa Mons. Jana Vokála toto přání nakonec bylo splněno měrou vrchovatou, protože udělením biskupského dispensu bylo možno schránu s ostatky Josefa Toufara uložit přímo pod podlahu kostela. A s takto čestným uložením skromný Josef Toufar těžko mohl počítat.

 

A my se nyní můžeme i ptát jednoho z Toufarových vrahů: „Ladislave, kde je tvůj vězeň, kněz Josef?“ …. a odpověď máme – i když jste se snažili sebevíc, Josef nyní v klidu odpočívá ve své Číhošti.

 

Josefe Toufare, oroduj za nás!

Autor: Jirka Oulický | úterý 14.7.2015 18:48 | karma článku: 21,45 | přečteno: 737x
  • Další články autora

Jirka Oulický

Projev občana číslo 10.566.155

Občan číslo 1 již svůj projev pronesl, ale na něco v něm trochu pozapomněl. Jako občan číslo 10.566.155 jsem se rozhodl to trochu napravit.

21.3.2020 v 19:30 | Karma: 28,69 | Přečteno: 952x | Diskuse| Společnost

Jirka Oulický

Církev hřešící

Počátkem tohoto týdne proběhla médii zpráva o případu kněze Ostravsko-opavské diecéze. Někdy byla tato kauza anoncována bombastickými titulky, že kněz byl chycen do pedofilní sítě, ale zpravidla články byly věcné.

30.10.2019 v 21:44 | Karma: 26,06 | Přečteno: 1232x | Diskuse| Společnost

Jirka Oulický

Ano, bude nejhůř

Jak by mohlo vypadat zpravodajství v nové soukromé televizi ANOva v roce 2022 půl roku po dalších volbách.

21.9.2016 v 18:59 | Karma: 29,72 | Přečteno: 1256x | Diskuse| Ostatní

Jirka Oulický

Církev uctí památku zavražděného kněze a ... média mlčí

V pátek 29.července vydalo předsednictvo ČBK výzvu k uctění památky zavražděného kněze Jacquese Hamela vyzváněním zvonů v den pohřbu tohoto mučedníka. A média?

1.8.2016 v 18:42 | Karma: 31,22 | Přečteno: 1375x | Diskuse| Společnost

Jirka Oulický

Je suis Jacques Hamel

Zaútočit na neozbrojeného je znakem zbabělosti, zaútočit na starého člověka je znakem zvrácenosti a zaútočit na kněze je znakem vlastní odpornosti.

27.7.2016 v 18:10 | Karma: 29,46 | Přečteno: 1020x | Diskuse| Společnost

Jirka Oulický

Kde je mlíkař?

Tahle klasická otázka ze známého, dříve trezorového, filmu „Skřivánci na niti“ mě napadla při dnešním sledování dění na sociální síti Facebook.

8.2.2016 v 19:42 | Karma: 26,72 | Přečteno: 1038x | Diskuse| Hyde park

Jirka Oulický

Uprchlická krize, socialisté a křesťanská Evropa

Není mým zvykem vyjadřovat se k aktuálním politicko-společenským tematům, která hýbou náladami ve společnosti. Takových článků najdete v mém blogu menšinu. Nyní však učiním vyjímku.

19.9.2015 v 13:55 | Karma: 34,12 | Přečteno: 1503x | Diskuse| Společnost

Jirka Oulický

Senzační odhalení! Německý profesor blogerem na idnes!

To je název skoro jak z nějakého bulváru, by si člověk mohl říci, ale ono to skoro bulvárem je. Tedy to zjištění, že Prof. Dr. Günter Dueck, německý matematik, publikuje na blozích idnes.

1.8.2015 v 22:49 | Karma: 25,52 | Přečteno: 1637x | Diskuse| Ostatní

Jirka Oulický

Sakrální památky na Lounsku – kostel Nejsvětější Trojice a 14 svatých Pomocníků v Lounech

Druhou památkou, kterou bych rád čtenářům představil je barokní hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice a Čtrnácti svatých Pomocníků nacházející se na Žateckém předměstí v Lounech.

17.7.2015 v 15:34 | Karma: 14,43 | Přečteno: 717x | Diskuse| Cestování

Jirka Oulický

Sakrální památky na Lounsku – chrám svatého Mikuláše v Lounech

Rád bych v této sérii blogů trochu zpopularizoval některé sakrální památky v okolí Loun, především ty, které znám a sám jsem je navštívil. A jako první asi připomenu tu nejcennější, děkanský chrám svatého Mikuláše v Lounech.

16.7.2015 v 16:27 | Karma: 14,65 | Přečteno: 1423x | Diskuse| Cestování

Jirka Oulický

Noc kostelů 2015 v ŘKF Louny

Noc kostelů – dvě slova, která již vstoupila do povědomí širší veřejnosti, i té, která kostely nenavštěvuje při pravidelných bohoslužbách.

31.5.2015 v 12:44 | Karma: 13,04 | Přečteno: 653x | Diskuse| Společnost

Jirka Oulický

Máte slovo v době postní

Předem se přiznávám, že, ač jsem o tématu onoho pořadu na ČT věděl dopředu, tak jsem v zájmu ochrany svého duševního zdraví příslušný pořad nesledoval (tak, jako tento formát vzájemného překřikování se hostů s místy až běsnící paní Jílkovou nesleduji prakticky vůbec). Přesto mi při některých statusech lidí z mého kontaktlistu na facebooku nedalo, abych napsal o tom, co si o načasování podobného tématu myslím. A nic lichotivého to tedy nebude.

12.3.2015 v 23:21 | Karma: 21,80 | Přečteno: 744x | Diskuse| Společnost

Jirka Oulický

Praha, Legerova ulice 65 let po té - uctili jsme památku umučeného Josefa Toufara

Zhruba 20 lidí se ve středu 25.února 2015 sešlo na Pietním shromáždění k uctění památky 65.výročí mučednické smrti Josefa Toufara v Praze, Legerově ulici před budovou bývalého Státního sanatoria, kam příslušníci StB krátce po poledni 25.2.1950 umírajícího Josefa Toufara přivezli.

26.2.2015 v 1:23 | Karma: 17,04 | Přečteno: 517x | Diskuse| Občanské aktivity

Jirka Oulický

Číhošť 22.2.2015 - lidé z celé země přijeli uctít památku mučedníka Josefa Toufara

Malá vesnička na Vysočině, přímo uprostřed naší krásné země. V katastru obce Číhošť leží i geografický střed České republiky. Přesto to nebyl důvod, který na první postní neděli l.p. 2015 přitáhl do této vsi několik stovek poutníků z celé republiky.

22.2.2015 v 22:45 | Karma: 22,13 | Přečteno: 742x | Diskuse| Ostatní

Jirka Oulický

Temný středověk roku 1950

Tak jak často čtu invektivy, že církev nás určitě chce vrátit do středověku, stejně často si uvědomuji, že ten „nejtemnější středověk“ v našich dějinách tu byl před relativně nedávnou dobou – před 65 lety. Tehdy totiž běsnění režimu proti Církvi dosahovalo svého vrcholu. Další dozvuky tohoto běsnění následovaly ještě v několika následujících letech, kdy byli odsouzeni a popraveni tři kněží Římskokatolické církve (Jan Bula, Václav Drbola a František Pařil), kdy probíhalo ještě několik procesů s představiteli a činovníky Církve (mj. i proces s biskupem litoměřickým Štěpánem Trochtou). Nejtvrdší údery ale přišly právě v roce 1950.

21.2.2015 v 19:33 | Karma: 26,26 | Přečteno: 1541x | Diskuse| Ostatní

Jirka Oulický

Únos Josefa Toufara

28.ledna 1950 přibližně kolem 17:30 byl ze zahrady své fary v Čihošti unesen Služebník Boží, R.D. Josef Toufar. Tím začala jeho Křížová cesta, když své Golgoty dosáhl rukou eStéBáckých vrahů o 4 týdny později, 25.února 1950 ve večerních hodinách.

28.1.2015 v 20:53 | Karma: 25,70 | Přečteno: 1277x | Diskuse| Ostatní

Jirka Oulický

Zneužitá tragédie

Paříž, středa 7.ledna 2015 krátce před polednem. Událost, která na chvilku zastavila téměř veškerý život Francie. Svět za několik hodin obletí záběry jak maskovaný muž nemilosrdně střílí z bezprostřední blízkosti na ležícího policistu.

8.1.2015 v 18:51 | Karma: 22,65 | Přečteno: 1158x | Diskuse| Ostatní

Jirka Oulický

Pane Hapko, promiňte, půjčuji si Vaše dílo

Harley Davidson a na něm člověk, muzikant, jehož si asi většina vybaví s bílou hřívou dlouhých vlasů a stejně zbarveným plnovousem. Možná bohém, ale určitě skvělý muzikant. Dovolte tedy malé připomenutí části jeho díla.

25.11.2014 v 22:56 | Karma: 28,88 | Přečteno: 1641x | Diskuse| Společnost

Jirka Oulický

Albertov 17.11.2014

Přemýšlím nad tím, zda bylo či nebylo patřičné házet po prezidentu Zemanovi vejce a další potraviny.Myslím, že to rozhodně nepřispělo důstojnosti akce. Na druhou stranu zase přemýšlím, zda důstojnosti akce přispěla přítomnost toho, kdo dva dny před tím tvrdil, že zásah na Národní třídě nebyl tak brutální a v podstatě tvrdý a brutální postup proti demonstrantům, kdy tehdejší ozbrojené složky státní moci uzavřely dav a vypouštěly jej jen přes uličku plnou až sadistických šílenců s obušky, bagatelizoval.

18.11.2014 v 7:35 | Karma: 21,20 | Přečteno: 898x | Diskuse| Politika

Jirka Oulický

Jak dlouho ještě bude komunistická demagogie nepostižitelná?

„Co se Srebrenice týče, dnes už je dávno prokázáno, že jde o lež západních médií a naší Madly, co si potřebovala vydělat pár ušmudlaných dolárků v Kosovu. Srbové jednak přistavili autobusy pro ženy a děti, které jednoduše nepostříleli - to na rozdíl od Oričových vrahů - jednak nepopravili 8 tisíc muslimů (kde jsou jejich mrtvoly? Nikdy se nenašli, za to jména mnohých zastřelených se objevila v jakýchsi volebních seznamech v BaH). Ale i kdyby je postříleli, pak by to udělali právem za zločiny, které napáchali v okolních srbských vesnicích. Kolik přitom zabili, mnohdy velice trýznivým způsobem, srbských sedláků a jejich žen a dětí, nám mainstream nesdělil. Nebylo jich náhodou mnohem víc, než 8 tisíc?“

17.9.2014 v 17:07 | Karma: 34,83 | Přečteno: 2859x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 114
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1384x
Jsem člověk ..... zatím .....